Jeigu į daiktus, kuriuos tu matei visą laiką, imsi žiūrėti atidžiau, lyg pirmą kartą, trokšdamas įžvelgti visas smulkmenas, tai pasirodys, kad tu jų ankščiau niekada nematei.
Ch.S.Puigas

Stažuotė Čekijoje


Erasmus+ Leonardo da Vinci programos projektas „Efektyvaus įmonės darbo organizavimo patirtis užsienio šalyse“ Nr. 2014-1-LT01-KA102-000300.

Š. m. kovo 1-30 dienomis du mūsų mokyklos mokiniai iš 814 gr. Albertas Ščučko ir Eitvydas Lenktys, Alantos profesinio rengimo centro mokinės Ernesta Pakšienė ir Dovilė Vasiliauskaitė, Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro mokinės Indrė Jakaitytė ir Viktorija Matiušovaitė turėjo galimyę dalyvauti praktikos mobilumo veikloje. Ši mokinių grupė kartu su mūsų mokyklos mokymo dalies administratore Vitalija Burdiene buvo pirmieji atstovai iš visų Lietuvos profesinių mokymo įstaigų, kurie vyko įgyti profesinės patirties bei kompetencijų į Čekijos Respubliką, o tiksliau – į miestą Znojmo.

Mus priėmė labai svetingai SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o., privati mokykla, kurioje pamatėmė daug mūsų Lietuvos mokykloms nebūdingas naujoves, tokias kaip grožio bei masažo salonai. Taip pat mokykla turi savo kavinę, kurioje dirba patys mokiniai. Dėl ypatingo aptarnavimo mokyklos valgykloje jautėmės lyg pietautumėme prabangiame restorane. Mes likome sužavėti mokinių bei mokytojų kultūra.

Gyvenome Znojmo miesto pensione, kuriame buvo suteiktos maitinimo, tvarkymo paslaugos. Praktikos dienomis nuo 8.00 iki 14.00 valandomis darbavomės praktikos vietose, o grįžę turėjome daug laisvo laiko taip pat ir pažintinių išvykų.

Praktiką atlikome trijose skirtingose vietose: mažmeninės prekybos centre „BILLA“, statybinių medžiagų, buities reikmenų ir technikos prekybos centre „BAUMAXX“ bei priimančios mokyklos kavinėje ir parduotuvėje.

Mūsų laisvalaikis buvo pilnas įvairiausių veiklų: mokiniams buvo leista lankytis mokyklos sporto salėje (vėliau mūsų mokiniai atstovavo Znojmo mokyklą krepšinio varžybose), išmokti dovanų pakavimo bei apipavidalinimo tendencijų, stebėti originalius bei šmaikščius kitų mokyklų pasirodymus anglų kalbos konkurse, turėjome galimybę atsipalaiduoti SPA centre bei buvome pakviesti į profesionalias futbolo ir ledo ritulio varžybas, aplankėme ne tik Čekijos miestus, bet ir Vieną (Austrija) bei Bratislavą (Slovakija).

Tačiau daugiausiai prisiminimų paliko nuostabus Čekijos kraštovaizdis. Dalyvavome daugelyje ekskursijų, apsilankėme bauginančiuose Znojmo požemiuose, vyno muziejuje, išvydome kaip yra gaminamas vynas: nuo vynuogių auginimo iki vyno išpilstymo į butelius ir laikymo, galėjome įvertinti ką tik pagamintų vynų skirtumus įrengtose vyndarių gamyklose: olose, rūsiuose ir įmantriuose statiniuose.

Paskutinėmis stažuotės dienomis buvo organizuoti iškilmingi pietūs, kurių metu buvo įteikti praktikos sertifikatai, aptarta veikla, vykdyta stažuotės metu, išreikšta padėka už rūpestį bei praleistą įspūdingą laiką drauge.

Apibendrinant norime pasakyti, jog ši kelionė mums paliko begalę įspūdžių, įgijome ne tik praktinių įgūdžių, bet pagilinome ir anglų kalbos žinias. Ši kelionė mus išmokė būti savarankiškesniems bei atsakingesniems.

 

Dalyvių įspūdžiai

„Atlikusios praktiką maisto prekių parduotuvėje „BILLA“ pastebėjome kai kuriuos skirtumus tarp Lietuvos bei BILLA prekybos centrų, tačiau, mūsų nuomone, nėra vienos teisingos valdymo sistemos, kadangi skirtingas komandos valdymas šiose abiejose šalyse pasiteisina taip pat skirtingai kaip ir pasiekiami užsibrėžti rezultatai. Atlikusios praktiką Čekijoje, įgijome patirties, pamatėme kitokią, tačiau mums taip pat priimtiną komandos bei darbo valdymo sistemą, kurią pritaikysime siūlydamos idėjas tolimesnėse darbovietėse Lietuvoje“.

Ernesta Pakšienė ir Dovilė Vasiliauskaitė

(Alantos profesinio rengimo centro mokinės)

 

„Atlikdamos praktiką SOU a SOŠ SČMSD mokykloje, turėjome galimybę susipažinti su dvejomis praktikos atlikimo vietomis. Viena – mokyklos parduotuvė, kita – mokyklos kavinė. Parduotuvėleje parinktas nemažas įvairių maisto produktų asortimentas. Čia buvo parduodami įvairaus skonio vaisvandeniai, sausainiai, traškučiai, guminukai, šviežiai pagaminti sumuštiniai, submarinai, mėsainiai. Didžiausia prekyba vykdavo pertraukų metu ir baigdavosi ilgosios pertraukos pabaigoje.

Antroji praktikos vieta buvo mokyklos kavinukė. Joje visada būdavo gausu susirinkusių žmonių, o daugiausiai jų būdavo pertraukų metu. Čia galima išgerti ne tik kavos ar arbatos puodelį, bet ir stiklinę šviežiai išspaustų sulčių. Taip pat kavinukėje parduodami gardūs picos gabaliukai, apetitą žadinančios bandelės bandelės, sumuštiniai (visa tai buvo pagaminta mokyklos virtuvėlėje).

Praktikos metu išmokome dirbti su pardavimu susijusiomis technologijomis, įgyjome klientų aptarnavimo įgūdžių. Turėjome galimybę dirbti su mokiniais, kurie taip pat atlikinėjo praktiką pagal savo profesiją, tad jie maloniai mums viską aprodydavo ir padėdavo susitvarkyti su iškilusiomis problemomis“.

Indrė Jakaitytė ir Viktorija Matiušovaitė

(Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro mokinės)

 

„Praktiką atlikome statybinių medžiagų, buities reikmenų ir technikos prekybos centre „BAUMAXX“. Tai prekybos centras, kuris labai primena Lietuvoje esantį prekybos centrą „Senukai“. Praktikos metu įgijome labai daug įgūdžių sandėliavime bei prekių rūšiavime, darbo metu mus visada lydėjo vienas iš SOU a SOŠ SČMSD, s.r.o. mokyklos mokinių. Parduotuvės kolektyvas buvo mums labai draugiškas bei malonus“.

Albertas Ščučko ir Eitvydas Lenktys (VTPVM 814 gr. mokiniai)